Post - dar niedoceniany

W dzisiejszych czasach, kiedy konsumpcjonizm przesłania nam prawdziwe wartości, łatwo jest zapomnieć o wyrzeczeniach. Ślepo zapatrując się na otoczenie pożądamy czegoś nie z istoty samej potrzeby ale z chęci próżnego posiadania. Jedynie ci, którzy doświadczyli bądź doświadczają w swym życiu ubóstwa znają prawdziwy smak wyrzeczeń. Znają tym samym smak swoistego błogosławieństwa.

 

„Jezus zszedł z Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu; A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą, i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom“ (Łk 6, 17.20-26).

 

Jezus Chrystus na pustyni przez 40 dniPowszechny liberalizm spowodował, że nawet postne piątki odchodzą w niepamięć – co najwyżej rezygnuje się z posiłu mięsnego. Ale skąd byłoby takie dziwne oczekiwanie Boga wobec ludzi by nie jadali mięsa? Najmilsi, wg. mnie to nie jest post. I sam długo w tej niewiedzy żyłem dopóki nie postanowiłem zarzucić wszelkich posiłków w piątek. Post bowiem nie jest tradycją ale walką w imię Boże – walką z własnymi potrzebami i poświęceniem cząstki siebie samego dla jakiegoś dobra. Opierając swój dzień wyłącznie na wodzie zmuszeni jesteśmy do ciągłego myślenia o tym dlaczego to czynimy. Koncentrując nasze myśli wokół intencji stawiamy siebie niejako w stan ciągłej modlitwy i bliskości z Bogiem. Panie Boże – oto jestem tutaj! Porzucam czcze radości tego świata ponieważ pamiętam o Tobie! Ten dzień poświęcam wyłącznie po to by o Tobie rozpamiętywać, by uświęcić swoim postępowaniem dzień Twojej męki za moją duszę.

 

Pięknem postu jest również to, że jak modlitwę możemy ofiarować go w konkretnej intencji – najlepiej za innych, zarzucając własne potrzeby. Bóg bowiem widzi potrzeby serc naszych i wierzę, że przez wzgląd na naszą pokorę i nasze zatroskanie bliźnimi przyniesie rychłą ulgę i pocieszenie. Zachęcam więc każdego, kto chce poczuć wielką radość z bliskości Boga – odstąpcie w piątek od wszelkiego posiłku, skupiając swe myśli na Bogu, na rozpamiętywaniu Męki Pańskiej.

 

“Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu i przebywał w Duchu [Świętym] na pustyni czterdzieści dni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie odczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: “Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem”. Odpowiedział mu Jezus: “Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek”. Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: “Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje”. Lecz Jezus mu odrzekł: “Napisane jest: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”. Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: “Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół! Jest bowiem napisane: Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli, i na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”. Lecz Jezus mu odparł: “Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”. Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu” (Łk 4,1-13).

Szukaj

pomóż tej stronie

Szanowny Gościu, jeżeli możesz, zamieść proszę u siebie jeden z linków prowadzących do tej strony.

Wybierz link do zamieszczenia

Wymienię się linkami

.mp3

July 2018
Mo Tu We Th Fr Sa Su
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5