maryjo, jezusie nazarejski, kurde

Upadek wartości i moralnościTakie zestawienia słów pojawiają się niemal notorycznie w kolejnych odcinkach sitcomu "Świat według Kiepskich". Na łóżku obok pary małżeńskiej pary, będących głównymi bohaterami serialu, leży Pismo Święte a głowa rodziny, Ferdynand Kiepski w pseudointelektualnych rozmowach z członkami rodziny i sąsiadami często "cytuje" jako pouczenia fragmenty niby-biblijne naśladując język ewangelistów. Ot, niby komiczny, karykaturalny obraz polskiej rodziny. Skoro zatem jest to karykatura, to wszystko w niej jest pewną ironią na rodzinę, polskość i wartości religijne. Warto spojrzeć na serwowane nam w tak obłudny sposób obrazy naprawdę trzeźwym okiem. Bohaterowie serialu mają być śmieszni we wszystkim co robią i mówią. Niechlujny wystrój wnętrz, niechlujne ubrania, lenistwo, wulgarność, prymitywne potrzeby i niskich lotów zainteresowania. No i wierzą w Boga, są katolikami i praktykują udział we mszy świętej - o czym niejednokrotnie wspominają w trakcie rozmów.

A teraz drogi czytelniku, spróbuj spojrzeć na tę filmową społeczność poprzez postawę zaprzeczenia, która podświadomie wyzwala się u widza. Nie chcesz być taki jak oni - chcesz żyć w schludnie urządzonym domu, chcesz ubierać się gustownie, chcesz mieć dobrą pracę, nie chcesz być wulgarnym a swoje potrzeby i zainteresowania chcesz stawiać możliwie najwyżej. Idźmy dalej - bohaterowie sitcomu oprócz swej ogólnej obrzydliwości mają w domu biblię i są katolikami a ty przecież nie chcesz być taki jak oni! 

Czy rozumiesz już o czym chcę powiedzieć? Film wyśmiewa nie tylko ludzkie przywary i głupotę ale stawia na równi z patologią wiarę, Biblię oraz Kościół. Film ośmiesza katolicyzm pokazując go jako jedną z cech negatywnych człowieka. 

Serial ten stawiam tylko jako przykład pośród wielu podobnych obrazów serwowanych w telewizji. Tak prezentowane treści są zagrożeniem nie tyle dla ludzi szczerze wierzących, których nie można złamać ale przede wszystkim dla "letnich" katolików i ludzi zagubionych, którzy by "zachować twarz" i nie być takimi jak Kiepscy unikać będą Kościoła i kontaktu z Bogiem. Poświęcą swoją duszę, by podobać się scenarzystom i reżyserom, którzy dyktują im jak żyć.

Zupełnie odrębną kwestią pozostaje kalanie imienia Jezus czy Maryja o czym więcej w kazaniach bpa. Totha w odniesiesniu do drugiego Przykazania Bożego.

Szukaj

pomóż tej stronie

Szanowny Gościu, jeżeli możesz, zamieść proszę u siebie jeden z linków prowadzących do tej strony.

Wybierz link do zamieszczenia

Wymienię się linkami

.mp3

July 2018
Mo Tu We Th Fr Sa Su
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5