Zły przykład katolika

Katolik nie powinien unikać innowierców ale ich nawracaćW dniu wczorajszym, przechodząc jedną z głównych ulic miasta, w którym pracuję zostałem zagadnięty (w dosłownym rozumieniu zaczepiony) przez młodzieńca reprezentującego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (potocznie nazywa się ich mormonami). Niestety na zadane mi pytanie czy mógłbym porozmawiać i czy mam w życiu jakiś cel zareagowałem dość ostro. Krótko mówiąc, bez zbędnych ceregieli zasugerowałem owemu człowiekowi by się ode mnie odczepił i ruszyłem dalej przed siebie. Nie wiem co zirytowało mnie bardziej – udawana łamana polszczyzna, która wydaje mi się być sztuczna i oszukańcza, brzmiąca jak słowa wujka z ameryki, który od 50 lat nie był w Polsce czy też białe koszule i krawaty mające świadczyć o profesjonalizmie i wysokiej kulturze osobistej. Przyznam, że tego typu zabiegi odbieram jako swego rodzaju zagranie socjotechniczne. Jednak niesmak spowodowany własnym zachowaniem dopadł mnie już w odległości kilku kroków od wspomnianego młodzieńca.

Zrodziło się we mnie mnóstwo pytań – “dlaczego moja reakcja była tak ostra i bezsensowna?”, “jeżeli nie chciałem podejmować rozmowy mogłem grzecznie odmówić”, “skoro określam się mianem wierzącego i praktykującego katolika, dlaczego nie zdecydowałem się na dyskusję i próbę przekonania rozmówcy, że to być może jego spojrzenie na Słowo Boże jest błędne?”. Mnóstwo wątpliwości i gonitwa myśli, które w moim przekonaniu sprowadzają się do jednego – nie powinniśmy przeciwnikom wiary katolickiej dawać powodów do przekonania, że jesteśmy ludźmi małej wiary, bez szerszej wiedzy w zakresie Pisma Świętego i do tego opryskliwymi gburami. W ten bowiem sposób być może nieświadomie utwierdzamy ich w świadomości, że to ich wybór, ich wiara i przekonania są właściwe i wartościowe.

No cóż, tego co się stało już odwrócić nie mogę ale następnym razem na pewno postaram się podejść do podobnych zdarzeń zupełnie inaczej. Jednego jestem pewien – własnych przekonań nie zaprzedam.

Szukaj

pomóż tej stronie

Szanowny Gościu, jeżeli możesz, zamieść proszę u siebie jeden z linków prowadzących do tej strony.

Wybierz link do zamieszczenia

Wymienię się linkami

.mp3

July 2018
Mo Tu We Th Fr Sa Su
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5