Internetowe szambo czyli jak postrzegam kolorwą (nie)rzeczywistość w sieci

Bądź ostrożny i nie pobrudź swojej duszyNa kanwie trwających od 2 do 21 września 2014 Mistrzostw Świata w piłce siatkowej śledziłem poczynania naszej narodowej reprezentacji w serwisie onet.pl. Nie wykupiłem polsatowego dostępu do ichniejszego kanału lecz punkt po punkcie obserwowałem tekstowe relacje z parkietu. Tym samym miałem okazję zapoznać się z newsami prezentowanymi w onecie, artykułami, poradnikami i wszystkim co składa się na stronę frontową. Kiedyś, lata temu na co dzień korzystałem z tego portalu do pewnego momentu (kilka lat temu), w którym opublikowano obrazoburczy artykuł poddający w wątpliwość bóstwo Jezusa Chrystusa i przypisujący Zbawicielowi cechy człowieka zdecydowanie grzesznego. Nie chodzi wcale o to, że obraziłem się jak dziecko, tylko próbując nawiązać jakąkolwiek polemikę z autorem na forum a później pisząc do redakcji nie otrzymałem jakiejkolwiek informacji zwrotnej. Tym samym odpowiedziałem ignorancją na ignorancję i  przestałem korzystać z onetu. Nie przerzuciłem się również na żaden inny bliźniaczy portal lecz zacząłem pracować nad swoją stroną.

Ale do czego zmierzam. Przez to, że nie odwiedzałem onetu przez długi czas (bodajże od ponad 4 lat) nie wiedziałem jak wielkie zaszły tam zmiany. Nie chodzi mi oczywiście o techniczne rozwiązania czy design – nie wiedziałem, że można stworzyć takie szambo i taplać w nim miliony ludzi. Jeszcze bardziej przerażająca jest myśl po co ludzie tam wchodzą? Dowiedzieć się kto z kim sypia? Kto ile ćpa? Kto więcej wypił? A może kto się obnażył na scenie? Nie dość, że niezależnie od pory dnia (powtarzam – dnia, nie nocy) jest wyeksponowany jakiś temat ociekający seksem lub krwią to tematy artykułów wołają o pomstę do nieba. Ich autorzy mają się za genialnych manipulantów zakładając jednocześnie, że odbiorcy to bezmózgie stworzenia rubasznie śmiejące się z cudzych nieszczęść lub ludzkiej głupoty. Przykładowo – „Potknęła się na scenie – cała Polska pękała ze śmiechu” (cała Polska? Na pewno?) „Bohaterka miała 14 lat kiedy przespała się z nauczycielem” (Bohaterka? Czego?), „Takich scen nie spodziewaliśmy się po 45 letniej gwieździe. Jest ostro!”, „Od jej ciała trudno oderwać oczy”, „Bez biustonosza w telewizji śniadaniowej” (mowa o jakiejś Pani Chodakowskiej), „Krótka spódniczka i wpadka gotowa” (dodatkowo odpowiednie zdjęcie), „Zaczęło się po ślubie. Przyłapałam go jak oglądał moją bieliznę”, „Górniak do Steczkowskiej: ale oberwiesz”, „Piękne i dojrzałe singielki”.

To co przytoczyłem to nie jest zbiór informacji z kilku dni, ba nawet nie z jednego dnia – to zbiór informacji z danej chwili. Z jednego migawkowego wejścia na onet.pl w dniu 20.09.2014 o godz. 20.55 (przerwa w meczu Polska - Niemcy). To jest nie do pojęcia. Jest to w moim przekonaniu upadek moralny – nie dlatego, że ktoś to pisze, bo zawsze byli ludzie którzy wulgarnym słowem sieją zło ale dlatego, że wiele osób po to sięga. Wiele osób, według podawanych przez onet statystyk, codziennie zagląda do tego jak już wcześniej napisałem szamba. Jeżeli przychodzą tam po wiedzę naukową – nie znajdą jej, jeżeli po wiedzę medyczną – też nie (prędzej szamaństwo i okultyzm), jeżeli po informacje ze świata to są one tylko niewielkim procentem całości a ich tytuły również mamią ludzką inteligencję np. „Szesnastoletnia matka zabiła za konsolę do gier” lub „Polski pisarz odwołuje spotkanie. "Wk**łem się"” – jeśli to ma zainteresować odbiorcę to uważam, że ów odbiorca najpierw zostaje obrażony a potem wciągnięty. To tak jak powiedzieć do człowieka: „Choć tutaj idioto, dam ci czekoladę” – kto trzeźwo myśli nie pójdzie, bo został obrażony. Kto zaś jest głodny czekolady nie zwróci uwagi na drwiny z jego osoby. Pójdzie.

W tym co piszę nie chcę nikogo obrazić bo jak na początku zaznaczyłem sam wchodziłem na onet śledzić wydarzenia sportowe. Nikogo nie namawiam, by na onet nie zaglądał. Bądźcie jednak ostrożni. Uważajcie na siebie i na swoje dzieci. A jeżeli drogi czytelniku jesteś dzieckiem, młodym człowiekiem nie ufaj kolorowym zdjęciom. Nie idź w kierunku negliżu, wulgaryzmów i nęcących treści. Świat zawsze miał do zaoferowania mnóstwo pseudo uciech, które odciągają od spraw naprawdę ważnych. Przez tysiące lat do Biblii niczego nie dopisano. Przez tysiące lat nie uzupełniono jej o ciekawe ilustracje. Słowo Boże jest jedno i niezmienne a tylko na niezmiennym możesz się oprzeć. To co tworzy człowiek to wydmuszki, które rozpadają się z czasem. Nie opieraj swego życia na nich, ponieważ się rozczarujesz.

Szukaj

pomóż tej stronie

Szanowny Gościu, jeżeli możesz, zamieść proszę u siebie jeden z linków prowadzących do tej strony.

Wybierz link do zamieszczenia

Wymienię się linkami

.mp3

July 2018
Mo Tu We Th Fr Sa Su
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5