Apokalipsa św. Jana - trzeba czytać

apokalipsa

Apokalipsa św. Jana, ostatnia z Ksiąg Nowego Testamentu, jedyna w nim Księga Prorocza. Pełna symboli i niezwykle trudna w interpretacji wizja końca czasów i ostatecznego tryumfu Boga nad siłami zła. Ale najważniejszą według mnie przesłanką Apokalipsy jest  przewijające się stale w jej treści napominanie ludzkości, by podejmować starania w kierunku odczytywania znaków czasu oraz podejmowania walki o zbawienie duszy. Św. Jan nie pozostawia wątpliwości - koniec nastąpi i będzie dokładnie taki, jak przedstawił mu Bóg w wizjach proroczych. Swoisty kod jakim posługuje się Apostoł na pierwszy rzut oka wydaje się zupełnie niezrozumiały ale wielokrotne czytanie Apokalipsy i próba jej odczytywania w kontekście innych opisów zawartych w Starym i Nowym Testamencie potrafi otworzyć oczy na tyle szeroko, by gęsia skórka pojawiła się na naszym ciele. Bóg zawsze wiernie realizował w historii świata swoje Słowo tak więc i to z Apokalipsy się zrealizuje. I na pewno nie będzie to wszystko z nagła niespodziewane ponieważ Bóg chce, by ci, którzy Jego Słowo zachowują w sercu potrafili ten czas rozpoznać za wczasu. Dlatego też zapisano: 

A jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego.  Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona.

Patrząc na dynamikę dzisiejszych dni często powtarzamy: takie dzisiaj czasy, takie to już życie, to czy inne zdarzenie to tylko zbieg okoliczności itd. Ale czy próbujemy patrzeć na świat słowami Pisma Świętego? Bóg przemawia do ludzi znakami: manna z nieba, otwarcie wód morza, krzak gorejący, grom z nieba, gwiazda betlejemska, cuda Pana Jezusa (uciszenie wiatru i jeziora, uschnięcie drzewa figowego) - ogólnie przyroda i siły przyrody. Apokalipsa również do nich nawiązuje ponieważ człowiek jako część świata teoretycznie winien potrafić ów świat czytać.

Niezwykle ciekawe materiały filmowe ks. Pawła Murzińskiego potrafią wyjaśnić wiele na temat Apokalipsy św. Jana. Skrupulatne studium poparte cytatami i odniesieniami do Starego i Nowego testamentu uczą jak czytać tę Księgę i uwrażliwiają na znaki czasów. Polecam każdemu, kto wie i pamięta, że Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza a za złe karze.

Apokalipsa w świetle Ewangelii i Dziejów Apostolskich cz. I

Apokalipsa w świetle Ewangelii i Dziejów Apostolskich - CZ. II

Czas Apokalipsy. Perspektywa kościoła, świata i Polski

Znaki czasów

Zmiany klimatyczne a znaki końca czasów

[To tylko wybrane z wielu kazań, zachęcam do wyszukania kolejnych]

Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie.

 

Szukaj

pomóż tej stronie

Szanowny Gościu, jeżeli możesz, zamieść proszę u siebie jeden z linków prowadzących do tej strony.

Wybierz link do zamieszczenia

Wymienię się linkami

.mp3

July 2018
Mo Tu We Th Fr Sa Su
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5