Istnienie Pana Boga (dowody) - Zmiany i ruch, jaki się w świecie odbywa, wskazują, że Bóg istnieje

Poniższy tekst stanowi fragment książki ks. Stanisława Bartynowskiego "Apologetyka podręczna". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Księży Jezuitów w Warszawie. Zamieszczone fragmenty pochodzą z 8 wydania z 1948 roku.

 

Materia nieożywiona pozostaje w ciągłym ruchuW świecie widzialnym dostrzegamy coraz to nowe zjawiska, czyli zmiany. Jedne istoty powstają, drugie rozwijają się dalej, inne giną; każda z osobna prędzej czy później przechodzi z jednego stanu w drugi tak, że w całym wszechświecie panuje ustawiczny ruch.

Lecz gdzie jest ruch, tam konieczna jest siła poruszająca. Gdzie ją znajdziemy? Czy w samej materii? - Nie, bo według praw fizyki materia jest bezwładna, tj. z natury swej obojętna na ruch i spoczynek, a więc sama z siebie niezdolna do wprawiania się w ruch lub do wywoływania w sobie jakiejkolwiek zmiany.

Gdyby materia własną siłą mogła się poruszać albo szybkość i. kierunek swego ruchu sama zmienić, wszelkie obliczanie w fizyce byłoby niemożliwe, nigdy nie mielibyśmy z góry pewności, jak się materia w danym wypadku zachowa. A przecież prawa ruchu polegają na dokładnych obliczeniach i dlatego właśnie fizyka wyraża je w formułach matematycznych.

Skoro zatem materia sama siebie nie mogła w ruch wprawić, musiała go otrzymać skądinąd - czyli musiała zostać poruszoną przez inną siłę wewnętrzną i to niematerialną. Musi więc być jakaś istota niematerialna, która pierwszą z rzędu materię w ruch wprawiła i tak dała początek wszelkim zmianom i zjawiskom we wszechświecie. - Tę zaś istotę niematerialną, będącą przyczyną zmian i ruchu, nazywamy Bogiem.

 

Więcej w temacie ... >>>

Szukaj

pomóż tej stronie

Szanowny Gościu, jeżeli możesz, zamieść proszę u siebie jeden z linków prowadzących do tej strony.

Wybierz link do zamieszczenia

Wymienię się linkami

.mp3

July 2018
Mo Tu We Th Fr Sa Su
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5